Dobór kurtki do rodzaju sylwetki

Klepsydra – taka figura jest uważana za idealną. W zależności od tego, która część ciała ma zostać podkreślona, można wybrać krótszy, odsłaniający nogi fason, albo dłuższy, uwydatniający idealne proporcje, np. pasek lub zwężenie w talii, który podkreśli atuty sylwetki.

Jedwabna kurtka dżokeja

Jabłko – w przypadku takiej figury warto wybrać krótszy fason, który odciągnie uwagę od brzucha, a uwydatni nogi (na przykład pelerynę). Pasek sprawdzi się tylko wtedy, jeśli brzuch nie jest zbyt wydatny. [patrz też: jedwabna kurtka dżokeja, tabela rozmiarów koszul męskich, eleganckie sukienki dla puszystych ]

Gruszka – przy tej figurze, powinno się odwrócić uwagę od bioder dlatego idealna będzie kurtka ze zdobioną, rozbudowaną górą: dużym kołnierzem, pagonami, kieszeniami na piersiach, szerszymi rękawami. Zrównoważenie proporcji ułatwi pasek lub zwężenie w talii, można też wybrać kurtkę o kroju krótkiej peleryny.

Kielich – aby odwrócić uwagę od szerokich ramion, powinno się wybrać kurtkę-bombkę z dopasowaną górą i luźnym, obszernym dołem, zakończonym ściągaczem. Najlepiej aby był to fason z dekoltem, powinno się unikać zabudowanej góry.

Kolumna – dla kobiet o chłopięcej sylwetce idealne są kurtki z paskiem w talii, obowiązkowym elementem jest zwężenie. Najlepsze będą kurtki o średniej długości lub długie, zakrywające szczupłe biodra i dodającą optycznie ciała.

Warto również zwrócić uwagę na kolory i wzory. Ciemne barwy wyszczuplają, a jasne i jaskrawe dodają optycznie kilogramów. Na duże wzory mogą sobie pozwolić tylko szczupłe kobiety, z kolei drobny wzór, np. kropki, pasuje każdemu.