Historia kurtki dżinsowej

Historia kurtki dżinsowej liczy ponad 150 lat. Początkowo był to element odzieży roboczej poszukiwaczy złota, a później robotników.

Pierwszą kurtkę dżinsową stworzyła firma Levi Strauss i oznaczyła ją jako model 506. Kurtka zaczęła być produkowana od roku 1905. Konkurencja Levi Strauss, firma Lee swój pierwszy model kurtki dżinsowej wyprodukowała w roku 1925 i oznaczyła symbolem 401. Oba te modele bardziej przypominały długą, grubą koszulę, niż współcześnie nam znaną katanę.

Pierwowzór kurtki dżinsowej pojawił się w latach trzydziestych XX-tego wieku i był to model 101J marki Lee, który jest produkowany do dnia dzisiejszego.  Krótka, dobrze dopasowana do ciała, na piersi dwie kieszenie na guziki. Jeśli mówimy o klasycznej kurtce dżinsowej to właśnie o takim modelu mówimy.

Przez kolejne dwie dekady kurtka dżinsowa była podstawowym elementem codziennego stroju farmerów. W latach sześćdziesiątych trafiła do wielu hollywoodzkich filmów, m.in. „Hud, syn farmera” i „Ostatni kowboj”. Była noszona w zestawie ze spodniami dżinsowymi i kowbojkami. W późniejszych latach miała niestety swoje wzloty i upadki. W połowie lat dziewięćdziesiątych w niektórych kręgach stała się wręcz symbolem obciachu.

Od kilku sezonów kurtka dżinsowa powraca do mody codziennej ale w  nieco innej interpretacji – jest elementem zastępującym marynarkę czy sweter. Idealnie wkomponowała się w styl casualowy z odrobiną elegancji. [podobne: biżuteria ze stali chirurgicznej hurt, podstawowe ściegi ręczne i maszynowe, ściegi podstawowe ]