Historia kurtki

Historia kurtki zaczyna się w VXII wieku w Polsce, gdzie krótkie staropolskie żupany i kontusze zaczęto nazywać kurtką. Jeden z pisarzy z czasów Zygmunta III zanotował:

„Nastały w Polszcze stroje tak podkasałe, iż się zdało, jakoby w wodzie miarę brano i od krótkości te sukienki nazwano kurtkami”.

Noszenie kurtek rozpowszechniło się w drugiej połowie XVIII wieku. Ich popularność spowodowana była przede wszystkim zmianą krojów mundurów Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Służyć to miało zwalczaniu zbytku i wprowadzeniu jednolitego umundurowania w Wojsku Polskim a także nie uleganie modom francuskim, niemieckim, węgierskim i szwedzkim. Tym sposobem kurtki całkowicie wyparły tradycyjne długie kontusze w kawalerii narodowego autoramentu oraz ujednoliciły ich wygląd. [patrz też: celebrytki yes, kurtka dzokeja, biżuteria ze stali chirurgicznej hurt ]

Kurtka zwana również „ułanką” stała się wkrótce charakterystycznym elementem ubioru polskich kawalerzystów z jednostek ułańskich. Po rozbiorach polscy ułani walczący w wielu armiach ówczesnej Europy, rozpowszechnili noszenie kurtek na zachodzie Europy do tego stopnia, że w wielu językach europejskich polska nazwa „kurtka” funkcjonuje do dziś.