Jak dobrać odpowiedni rozmiar kurtki

Najważniejszą kwestią przy doborze kurtki jest odpowiedni rozmiar, co nie jest trudną sprawą. Wystarczy znać oznaczenie swojego rozmiaru i zakup nie powinien stanowić problemu. Polska rozmiarówka oparta jest najczęściej na centymetrach, można także spotkać się z oznaczeniem literowym od XS do XXL, gdzie XS równe jest 34/36, S – 36/38, itd.

Inaczej jest zagranicą. Ostatnio dużą popularnością cieszą się kurtki przywiezione z Anglii. Tamtejsza rozmiarówka oparta jest na calach. I tak 36 odpowiada brytyjskiemu 8, 38 to 10, 40 – angielskie 12 itd. Z kolei kurtki produkowane we Francji, choć mają takie same oznaczenia jak oferta polska,  posiadają zaniżoną numerację. Decydując się na kurtkę producenta francuskiego należy wybrać rozmiar o jeden większy  niż noszony w Polsce (zamiast 36 – 38). Odwrotnie należy postępować w przypadku kurtek produkowanych w Niemczech. Tam zamiast swojego typowego 36 wybierać należy o rozmiar mniejsze – 34. [patrz też: celebrytki yes, kurtka dzokeja, ścieg fastrygowy ]

Jeżeli decydujemy się na zakup w sieci to oprócz sprawdzenia rozmiaru należy przede wszystkim zwrócić uwagę na tabelę wymiarów stosowanych przez producenta lub wielkości podane w opisie. Niestety często rozmiar rozmiarowi nie równy.