Kurtka M65

Kurtka M65 to kurtka używana przez US Army. Projektantem jest firma Alpha Industries. Kurtkę oficjalnie wprowadzono do użytku 7 marca 1970 roku. Znalazła szerokie zastosowanie podczas wojny w Wietnamie, gdzie była niezwykle użyteczna podczas zimnych pór monsunowych. Swoją karierę zakończyła w roku 2009 ,ustępując nowszemu Extended Cold Weather Clothing System.

Kurtka zapinana jest na zamek błyskawiczny i listwę z napami. Posiada 4 kieszenie oraz kaptur chowany w kieszeni w stójce. Do kurtki można dopiąć  kaptur zimowy oraz nylonową podpinkę wypełnioną watą poliestrową. Kurtka wykonana jest z tkaniny NYCO (50% nylon, 50% bawełna) dlatego posiada dużą wytrzymałość. Ochronę przed deszczem zapewnia jej zaimpregnowanie specyfikiem o nazwie Quarpel. Mankiety można regulować za pomocą rzepów. [przypisy: celebrytki yes, kurtka dzokeja, biżuteria ze stali chirurgicznej hurt ]

Kurtka M65 określona została jako kultowa, obok takich rzeczy jak Coca-Cola czy 501-ki Levisa. W filmach występowali w niej np: Robert De Niro w Taxi Driver, Sylvester Stallone jako John Rambo w filmie First Blood, Arnold Schwarzenegger w filmie The Terminator oraz Al Pacino w filmie Serpico.