Kurtki puchowe – puch prawdziwy czy sztuczny

Przed kupnem kurtki puchowej należ sprawdzić jakie wypełnienie zastosował producent. Czołowi producenci odzieży turystycznej stosują następujące wypełnienia:

– Primaloft – są to syntetyczne mikrowłókna, które nie zmniejszają izolacji cieplnej, gdy wypełnienie zmoknie. Primaloft zachowuje lekkość, miękkość, elastyczność i ściśliwość porównywalną z wypełnieniem puchowym (np. Salewa, Marmot, North Face, Patagonia)
– Thermal R – wypełnienie stworzone na bazie syntetycznych włókien poliestrowych o bardzo dobrej wytrzymałości i żywotności. Thermal R jest lekki, zapewnia doskonałe ciepło i jest bardzo trwały (np. Marmot).

Przy zakupie kurtki puchowej, ważne jest sprawdzenie jaki puch i w jakiej proporcji został umieszczony wewnątrz kurtki. Należy pamiętać o tym, że żadne ocieplenie nie jest wykonywane wyłącznie z puchu. Wypełnienie stanowi mieszanka prawdziwego puchu (najdelikatniejszych piór ptaka) oraz dużo twardszego pierza (gęsiego lub kaczego).

Puch gęsi posiada lepsze właściwości izolacyjne, z kolei kaczy puch jest łatwiej dostępny, a co za tym idzie tańszy. Dlatego większość producentów z przyczyn ekonomicznych częściej wykorzystuje puch kaczy.Kurtka z takim wypełnieniem może być cięższa niż z puchu gęsiego. Ponadto, jeżeli producent zastosuje puch kaczy niskiej jakości to może zdarzyć się, że po zawilgoceniu, będzie odczuwalna nieprzyjemna woń. Izolacja cieplna puchu kaczego jest mniejsza niż gęsiego, jednak w warunkach przeciętnej zimy różnica może nie być odczuwalna. [więcej w: podstawowe ściegi ręczne i maszynowe ]

Przy doborze mieszanki puchowej stosuje się dodatkowe parametry: cuin i stosunek procentowy puchu oraz pierza.

Parametr cuin określa sprężystość puchu czyli zdolność do „nadymania się”. Wyraża się go w calach sześciennych (cui ew. cuin) i mierzy przez sprasowanie próbki jednej uncji puchu (czyli ok. 30 g) w cylindrze pomiarowym przez 24 godziny, a następnie porównuje się z objętością po rozprężeniu.  Jeżeli ciun przyjmuje wartość powyżej 700  to puch jest bardzo dobry, pomiędzy 600 a 700 dobry, a poniżej 600 przeciętny.

Stosunek delikatnego puchu do twardszego pierza to stosunek zawartości procentowej puchu do pierza. Parametr o wartości 90/10 daje gwarancję najwyższej jakości wyrobu.

W przypadku kurtek puchowych bardzo ważne są również materiały zewnętrzne. Powinny one być lekkie, wodoodporne, puchoszczelne i oddychające. Wodoodporność jest najważniejszym parametrem ponieważ wchłanianie wilgoci jest największą wadą puchu. Przy zawilgoceniu puchu obniża się jego zdolność do zatrzymywania ciepła. Należy również pamiętać o tym, że puch bardzo długo schnie.