Kurtki puchowe

Jeśli wybierasz się na wyprawę w ekstremalnie zimnych warunkach lub na dużych wysokościach, chcesz przejechać się psim zaprzęgiem lub łowić ryby z przerębli w bardzo zimne dni to z pewnością przyda Ci się gruba kurtka puchowa wysokiej jakości. Jeśli chodzi o utrzymanie ciepła to nic jej nie przebije.

O wysokiej jakości kurtki puchowej świadczy jakość puchu i jej konstrukcja. Przy zakupie należy zwrócić uwagę na termin CUIN czyli sprężystość wypełnienia, oznaczający miarę objętości, jaką jest w stanie wypełnić puch. Innymi wartymi uwagi terminami są puszystość i izolacyjność, które odnoszą się do grubości warstwy powietrza utworzonej przez wypełnienie i – odpowiednio – właściwości termicznych warstwy izolacyjnej. Im większa puszystość, tym lepsze walory izolacyjne. O puszystości zaś decyduje mieszanka puchu i pierza.

Wartość CUIN kurtki puchowej, czyli miara izolacyjności
 – aby określić wielkość tego współczynnika należy zmierzyć jaką objętość (w calach sześciennych) wypełnia jedna uncja (27,3 g) puchu. CUIN to skrót od cubic inches per ounce (cale sześcienne na uncję). Najprosciej można powiedzieć, że im wyższa jest wartość CUIN kurtki, tym lepsza jest izolacja, przy założeniu, że wszystkie pozostałe właściwości są jednakowe. [patrz też: ścieg fastrygowy, podstawowe ściegi ręczne i maszynowe, ściegi podstawowe ]

Mieszanka puchu i pierza w kurtce puchowej –  im wyższa jest procentowa zawartość puchu w kurtce, tym lepsze będzie miała ona właściwości izolacyjne ponieważ puch wiąże więcej powietrza niż pierze. Określenie 90/10 oznacza, że na każde 100 gramów wypełnienia w kurtce 90 gramów stanowi puch.

Szczegóły, które robią różnicę:

– duży, obszerny i wyposażony w ściągacz kaptur, dzięki któremu gdy się go mocno ściągnie podczas bardzo zimnej aury, na wierzchu pozostają tylko oczy,

– patka, która chroni przed dostaniem się przez zamek wszelkich podmuchów wiatru,

– dodatkowe kieszenie pozwalające ogrzać dłonie,

–  dodatkowe wypełnienie na ramionach a by zapewnić ciepło i zachować ich kształt nawet przy noszeniu plecaka lub ciężkich przedmiotów w kieszeniach.