Materiały, z których wykonuje się wierzch kurtek zimowych

Poliester (ang. polyester) – sztuczny syntetyczny materiał, który cechuje wodoodporność. Kurtki wykonane z tego materiału zatrzymuje ciepło, ale niestety nie pozwalają skórze oddychać i dlatego należą do tańszych. Inne syntetyki to:włókna akrylowe (acrylic) i poliamidowe (polyamide), o podobnych do poliestru właściwościach, oraz lycra i spandex (rozciągliwe tkaniny, stosowane przy produkcji bardziej obcisłych kurtek).

Bawełna (ang. cotton) – w kurtkach zimowych najczęściej stanowi domieszkę. Sprawia, że są one przyjemniejsze w dotyku, delikatniejsze, niestety łatwiej się gniotą. Materiał nie polecamy do kurtek na zimę wykonanych wyłącznie z bawełny: łatwo chłoną wilgoć i przemakają. Syntetycznym zamiennikiem bawełny o podobnych do niej właściwościach jest wiskoza (ang. rayon). [przypisy: ściegi ręczne, ścieg okrętkowy, celebrytki yes ]

Wełna (ang. wool) – materiał, który ma w składzie domieszkę wełny więc jest bardzo ciepły i dobry na mrozy. Jest naturalny, dlatego pozwala skórze oddychać. Najlepsze rodzaje wełny to: alpaka, wielbłądzia, jagnięca i moher (z runa kóz angora).

Futro (ang. fur) – sztuczne lub naturalne (wykonane najczęściej z norek lub królików). Popularne są też mieszanki syntetyku z prawdziwym futrem. Różnica między futrem naturalnym, oddychającym, trzymającym ciepło, a sztucznym, wykonanym z poliestru, jest znaczna.

Nylon (ang. nylon) – bardzo wytrzymały materiał, z którego produkuje się wierzchnie warstwy kurtek najwyższej jakości, najczęściej modele sportowe. Jeśli kurtka jest wykonana ze 100-procentowego nylonu, można mieć pewność, że posłuży dłużej niż jeden sezon.