Rodzaje kurtek zimowych

Anorak – ciepła, pikowana sportowa kurtka z kapturem, której pierwowzorem jest kurtka noszona przez Eskimosów i polarników. Klasyczne anoraki sięgały bioder i nakładało się je przez głowę. Aktualne są bardziej dopasowane do kobiecej sylwetki i rozpinane.

Budrysówka – kurtka o sportowym charakterze wyróżniająca się prostym krojem, długością za biodra, kapturem i przede wszystkim zapięciem na kołki – drewniane, z rogu bądź z tworzywa sztucznego.

Futerko – może być naturalne (dużo droższe) lub sztuczne (większość futerek dostępnych w sklepach). Fasony: od prostych, ze ściągaczem, po dopasowane i przewiązywane w talii.

Kożuszek – musi być wykonany ze skóry baraniej lub owczej, od wewnątrz ocieplany jest wełną. W sklepach można spotkać mnóstwo syntetycznych odpowiedników, które jednak nie grzeją tak skutecznie jak naturalne i nie pozwalają skórze oddychać. [patrz też: ściegi ręczne, ścieg okrętkowy, celebrytki yes ]

Kurtka-bombka  – to kurtka o obcisłej górze i luźnym, rozkloszowanym dole, odcięta w pasie lub pod biustem. Bardzo modna przez ostatnich kilka sezonów.

Parka – dłuższy odpowiednik anoraków. Jej to kurtka o prostym kroju, lekko zwężana w talii, której obowiązkowym elementem jest futrzany kaptur i ciepłe wypełnienie, najczęściej wykonane z pierza.

Pilotka – krótka, sięgająca pasa kurtka wykonana ze skóry bądź kożucha. Jej odpowiednikiem są męskie kurtki noszone oryginalnie przez pilotów bombowców. Wersja damska jest przeważnie zwężana w talii.

Peleryna – zimowy odpowiednik jesiennej peleryny. Wykonana z tego samego materiału, co płaszcze, podszyte, często z domieszką wełny, obszerne, z szerokimi rękawami i obowiązkowo z kapturem.