Rodzaje kurtek

Fufajka – wywodzi się od mongolsko-tatarskiego słowa фофудья, które oznacza ciepły ubiór wierzchni w formie grubej obustronnie pikowanej kurtki chroniący przed mrozem i chłodem. Szyty głównie na watolinie, przeważnie z drelichu lub z innych materiałów. Występują modele z rękawami, a także bezrękawniki. Kurtki te są szczególnie popularne w Europie Wschodniej i na terenie Rosji.

Ramoneska – nazwa wywodzi się od polskiej motocyklowej kurtki Perfecto, zaprojektowanej w 1928 roku przez Irvinga Schotta. Początkowo stosowana tylko jako ubiór motocyklistów, jednak już na przełomie lat 60. i 70. stała się swoistą ikoną osób powiązanych z różnymi odmianami muzyki rockowej, zwłaszcza heavymetalowej. Ramoneska charakteryzuje się kilkoma stałymi cechami: posiada podwójne klapy z ćwiekami, przesunięty w bok zamek błyskawiczny i przyszyty pas do ściągania pół. Niektóre kurtki tego typu posiadają też zwiększoną liczbę kieszeni oraz pagony.
Nazwa kurtki ramoneska pochodzi od zespołu punkrockowego Ramones.

Parmalatka, inaczej parmalat – krótka kurtka ze ściągaczami, noszona w Polsce w latach 80. XX w. Materiał, z którego była szyta przypominał foliowany papier. Na parmalatce umieszczany był nadruk reklamowy.Pierwsze tego typu kurtki sprowadzono do Polski z Włoch i sprzedawano na bazarach. Kurtki te posiadały nadruk „Parmalat” ponieważ pochodziły z włoskiej mleczarni Parmalat, w której służyły jako ubranie robocze. W ówczesnych czasach, z powodu małej różnorodności ubrań na rynku, kurtka taka była w Polsce bardzo atrakcyjna. [przypisy: rodzaje kurtek, ściągacz na drutach, kurtka parmalat ]

Anorak – nieprzemakalna kurtka z kapturem i ściągaczem noszona przez Eskimosów i polarników. Dzisiejsze anoraki różnią się od swoich poprzedników rozpięciem z przodu.

Parka – dłuższa kurtka wypełniona naturalnym lub syntetycznym puchem, z wyściełanym futrem kapturem.

Kasak –  jedwabna kurtka noszona przez dżokejów. Nazwę taką noszą również długie bluzki damskie wkładane przez głowę lub zapinane z tyłu.

Sztormiak – długa żeglarska kurtka wodoszczelna, z obszernym kapturem z szerokim rondem. Może nie mieć kaptura, ale wtedy posiada wysoki kołnierz. W takim przypadku sztormiak jest stosowany razem z wodoszczelną czapką rybacką.
Dawniej sztormiaki wykonywano z gumowanych tkanin,sięgały one mniej więcej do kolan. Obecnie sztormiaki są krótsze (do bioder) i wykonywane z tkanin z półprzepuszczalnymi membranami, takimi jak goretex.

Kangurka – kurtka wchodząca w skład munduru harcerskiego, najczęściej wykonywana z brezentu. Swoją nazwę wzięła od dużej kieszeni na piersi, podobnej do torby kangura. Kurtka posiada kaptur, jest koloru ciemnej zieleni lub czarna.